Na začiatok podnikania, ako každý podnikateľ, budete potrebovať nejaký ten kapitál. Ten bude slúžiť na nakúpenie tovaru, vybavenie kancelárie, pre zamestnancov, marketing alebo vytvorenie webovej stránky. No a ako získať investora, ak vám banka nechce poskytnúť peniaze? Máme pre vás tipy na zdroje financií k začiatku podnikania.

Peniaze na začiatok podnikania – ako získať investora? (Foto: pixabay.com)

Pomoc od rodiny

Vaše prvé kroky k peniazom po tom, ako banka odmietne poskytnutie prostriedkov, by mali viesť k vašim rodinným príslušníkom. Samozrejme, všetko záleží od toho, koľko peňazí na začiatok svojho podnikania potrebujete a či niekto z vašich blízkych disponuje takýmto obnosom peňazí, no za opýtanie nič nedáte. Predstavte rodine svoj biznis plán a uvidíte, ako sa im to bude pozdávať. Výhodou peňazí od rodiny je tiež to, že vám poskytnú asi najvýhodnejšie splátky a úroky.

Investor z „vonku“

Ak sa vám nepodarí získať peniaze od rodiny, tak je potrebné postupovať ďalej. Ďalšou možnosťou je využiť portály špeciálne určené na hľadanie investorov a biznis inzerciu. Vďaka tomu sa o vás dozvedia rôzni investori a váš projekt ich môže zaujať. Možnosťou je aj cofundingová platforma, ktorá funguje veľmi podobne – neznámi ľudia vám prispejú na vaše podnikanie a očakávajú za svoj príspevok odmeny. Ak poznáte nejakých investorov alebo úspešných podnikateľov, tak môžete skúsiť osloviť aj tých. Okrem toho vám dajú k podnikaniu aj cenné rady a nápady. 

Ak plánujete podnikanie dopredu, robíte dobre. Plánujte aj jeho finančnú stránku. Peniaze si môžete usporiť. Ak využijete šetrenie cez Finax, recenzia a skúsenosti klientov to len odporúčajú. Vaše peniaze sa vám môžu pekne zhodnotiť.