Mať vlastnú strechu nad hlavou a byť pánom svojho domu alebo bytu ešte nie je žiadna výhra. Aj keď klasické rodinné domy nie sú výnimkou, platí to najmä pre byty a bytové jednotky. Bývanie v meste so sebou prináša ľuďom mnohé výhody, obmedzujúcim faktorom je pre mnohých ale blízkosť susedov.

Čo môžete urobiť, ak ohrozuje iný majiteľ bytu vaše pohodlie a komfort
Čo môžete urobiť, ak ohrozuje iný majiteľ bytu vaše pohodlie a komfort (Foto: unsplash.com)

Dá sa aj napriek tomu v spoločných priestoroch a bytových komplexoch fungovať úplne normálne? Určite áno a nie je nutné robiť paniku. O vaše pohodlie by sa predsa mala postarať najlepšia správa budov, správne nastavené pravidlá a sankcie za ich porušenie.

Čo všetko má správa bytov na starosti?

Zhrnúť všetky pravidlá a aplikovať ich na každý jeden vchod by asi nebolo správne. Vždy je tu nadpolovičnou väčšinou všetkými majiteľmi zvolený zástupca a správca, ktorý by sa mal o prípadné problémy postarať. Treba ale poznamenať, že práv a povinnosti môže vymedzovať aj zákon, prípadne zmluva, ktorú máte so správcom uzatvorenú. Vo všeobecnosti by ale každá dobrá správa bytov Bratislava mala zaručovať:

  • správne vedenie a správu zverených finančných prostriedkov (účtovníctvo);
  • starostlivosť o zverené časti verejných spoločných priestorov;
  • odstránenie prekážok a zaistenie opráv;
  • pravidelnú kontrolu dodržiavania bezpečnosti a ochrany pred požiarmi či iné.

Dôležitá je tiež vzájomná súhra a kontrola správy a jednotlivých majiteľov bytov alebo nebytových priestorov, vďaka ktorej sa dá rôznym nepredvídaným situáciám alebo poruchám včas predísť.

Nespoliehajte sa preto iba na správu, je dôležité si uvedomiť, že majiteľmi bytov a spoločných priestorov ste najmä vy, preto sa o ne treba aj adekvátne starať a udržiavať ich v čo najlepšom poriadku. Pokiaľ vám v tom váš správca moc nepomáha, môžete ho vymeniť.

Text:PR