Väčšina materiálov o personálnom riadení sa zameriava na spoločné zlepšenie efektívnosti a produktivity podnikania a zvýšenie motivácie zamestnancov. Spomedzi mnohých článkov na tému zvyšujúcej sa motivácie však zostala ďalšia otázka nedotknutá: Aké kroky zamestnávateľa motiváciu zamestnancov ničia?

Kroky, ktoré ničia motiváciu vašich zamestnancov
Kroky, ktoré ničia motiváciu vašich zamestnancov (Foto: unsplash.com)

Odpovede nájdete v našom článku a možno sa vďaka nim postaráte o to, aby váš dobre motivovaný zamestnanec fungoval ako výkonný elektromotor.

Podriadení sú pod drobnohľadom

Vytvorili ste prísny systém sledovania zamestnancov? Používate videokamery, turnikety alebo skenery odtlačkov prstov, snímky obrazovky a sledovanie osobnej korešpondencie? Neinformujete o inováciách? Nevysvetľujete, ako systém funguje, čo jeho údaje ovplyvňujú?

Všetko zle. Čím menej vaši zamestnanci vedia, tým horšie. Transparentnosť a jasnosť monitorovania pracovných dní by nemala zostať mimo vašej organizácie. Rovnako by nemalo byť tromfom prekvapenie, ignorácia a neustále sledovanie.

Nemyslíte na kariérny rast

Ambiciózni zamestnanci sa usilujú o postup v spoločnosti. No vy v tom zmysel nevidíte? Doba sa však neustále mení a aj váš firemný systém by sa jej mal prispôsobovať. Rovnako aj zamestnanci, ktorí ho riadia a fungujú v ňom.

Žiadny čas na odpočinok

Žiadne oneskorenia, 5-minútový odpočinok medzi prácou a relax? To vašich zamestnancov iba odradí. Nikto z nás (zatiaľ) predsa nie žiadny stroj, a nakoľko je jediným spôsobom dobíjania energie odpočinok a strava, musíte im tieto podmienky zabezpečiť. Zamestnanci, ktorým to neumožníte, nebudú pre vás pracovať na plný výkon.

Buďte si istí, že pri dodržiavaní týchto pravidiel a tipov získate zamestnancov, ktorí odmietajú pracovať alebo prinášať do svoje práce pridanú hodnotu, ktorou je radosť. „Zabijete“ tým ich motiváciu.

Text:PR