Používanie diód LED v technológii osvetlenia každým dňom rastie. Zatiaľ sa nestali úplnou náhradou všetkých svetelných zdrojov, ale ich dobré vyhliadky sú evidentné.

Prečo sa oplatí vybaviť vašu prevádzku kvalitným LED osvetlením
Prečo sa oplatí vybaviť vašu prevádzku kvalitným LED osvetlením (Foto: ecologic.sk)

LED diódy sa stali dostupnými, spotrebúvajú podstatne menej energie ako klasické žiarovky a poskytujú pomerne slušnú kvalitu svetla. To všetko ich robí v spotrebiteľskom segmente veľmi populárnymi.

Ak sa pred dvoma alebo tromi desaťročiami používali LED výlučne ako indikátory v zariadeniach, teraz sa nimi aktívne nahrádzajú tradičné svetelné zdroje a volia sa ako moderné LED osvetlenie hotelov.

LED moduly dopĺňajú svietidlá rôznych tvarov a účelov. Využívajú sa v každodennom živote a my si spomenieme niekoľko ďalších výhod, vďaka ktorým si ich možno vyberiete aj do vašej prevádzky.

10 výhod osvetľovacích systémov LED

  1. Správne navrhnuté LED osvetlenie zabezpečuje vysokú rovnomernosť osvetlenia.
  2. Ide o digitálne zariadenia, ktorých parametre je možné presne regulovať pomocou riadiacich systémov.
  3. Majú schopnosť vytvárať smerové svetelné zdroje s vyššou účinnosťou v porovnaní so svetelnými zariadeniami, ktoré vyžarujú svetlo vo všetkých smeroch.
  4. Energetická účinnosť LED diód môže byť až päťkrát vyššia ako energetická účinnosť žiaroviek a halogénových žiaroviek.
  5. Životnosť LED je niekoľkokrát vyššia ako životnosť tradičných svetelných zdrojov.
  6. LED diódy neprodukujú infračervené žiarenie a môžu sa inštalovať tam, kde je infračervené vykurovanie nežiaduce.
  7. Na rozdiel od žiariviek, LED-ky nevydávajú škodlivé ultrafialové lúče, ktoré ničia niektoré materiály a vyťahujú farby.
  8. LED svetelné zdroje môžu pracovať pri nízkych teplotách a vibráciách.
  9. Svetlá RGB dokážu reprodukovať milióny farieb a majú rôzne teploty farieb bez použitia svetelných filtrov.
  10. LED svetlá neobsahujú zotrvačnosť – resp. je nulová: na ich zahrievanie alebo vypínanie nie je preto potrebný čas.

Ak sa pre ne rozhodnete aj vo svojej prevádzke, zaznamenáte nielen výraznú úsporu spotrebovanej energie, ale aj lepší výkon, keď chýba zamestnancom prirodzené denné svetlo. To LED-kové ho dokáže vo svojich špeciálnych odtieňoch dokonale nahradiť.

Text:PR