Ak ste aspoň trochu ambiciózny človek, určite sa usilujete získať povýšenie alebo sa nejakým spôsobom posunúť vpred. Byť len priemerným zamestnancom, vám v snahe dostať sa na vrchol nestačí. Nie je to ale jednoduché. Dá sa to však zvládnuť. Mali by ste prestať robiť chyby, ktoré vás ako kotva neustále strhávajú na dno.

5 návykov, ktoré vás môžu stáť kariéru
5 návykov, ktoré vás môžu stáť kariéru (Foto: unsplash.com)

1. Chýba vám iniciatíva

S najväčšou pravdepodobnosťou ste boli do práce prijatí, aby ste niečo urobili, a určite by sa to malo urobiť bez pripomenutia a neustáleho monitorovania. Inými slovami, ak budete čakať, kým váš šéf skontroluje vašu prácu a nadiktuje vám každý ďalší krok, ďaleko sa nedostanete.

Vlastná iniciatíva sa cení a pomôže vám k lepšej motivácii a úspechu v práci.

2. Nemáte záujem prácu

Prísť do zamestnania nestačí. Za hodiny, ktoré tu len tak presedíte, vás nikto nezaplatí! Požadujú sa od vás aj výsledky. Ak vás práca nebaví, mali by ste zo sebou niečo robiť, pretože hľadať si nové zamestnanie nemusí byť už tak jednoduché.

Neznamená to, že by ste mali v práci nonstop bežať ako kvalitný elektromotor. Stačí, ak si splníte svoje úlohy, plány a sem tam urobíte aj niečo navyše.

3. Meškáte a chodíte do práce neskoro

Aj keď sa vám zdá, že si to váš šéf nevšimol, určite nájdete kolegov, ktorí sa na vás skôr alebo neskôr s radosťou posťažujú. Neskorý príchod do práce ukazuje, že vás veľmi nezaujíma a nie je pre vás prioritou.

Urobte si zvyk, že prídete včas – nie je to nič ťažké.

4. Nerozumiete cieľom organizácie

Pre úspech v práci sa s ňou potrebujete aj stotožniť. Ranné stretnutia vašej spoločnosti nemusia byť vašimi obľúbenými aktivitami, ale ak ste cenným členom organizácie, mali by ste sa zaujímať o výročné správy a ciele. Aj v malých spoločnostiach je dôležité počúvať, čo vedúci hovorí o plánoch rastu.

Zapíšte si a zapamätajte, čo vaša spoločnosť plánuje dosiahnuť v blízkej budúcnosti. Týmto spôsobom zistíte, aké zručnosti je u vás potrebné zlepšiť, aby vaša spoločnosť mohla dosiahnuť stanovené ciele.

5. Zanedbávate povinnosti

Ak sa neustále vyhýbate nejakým úlohám, aj keď nie sú na vašom zozname povinností, nie ste tímovým hráčom. Nikto nehovorí, že musíte sedieť ďalších 12 hodín v kancelárii, no nečakajte potom ani na odmenu.

Text:PR