Zo všetkých typov váh, ktoré sa používajú v podnikaní a skladoch obchodov a veľkých firiem, sú najobľúbenejšie platformy plošinových váh. Ich výkon je veľmi rôznorodý, a to predovšetkým v dôsledku skutočnosti, že takéto váhy sú charakterizované prítomnosťou jedného alebo viacerých nosičov zaťaženia.

Váhy, pri ktorých nerozhoduje objem ani hmotnosť tovaru
Váhy, pri ktorých nerozhoduje objem ani hmotnosť tovaru (Foto: vahy-obchod.sk)

Existuje mnoho modelov takýchto zariadení, ktoré sa líšia konštrukčnými prvkami, o ktorých použití rozhoduje aj samotný tovar, jeho veľkosť, objem a množstvo. S tým najväčším vám pomôžu ale iba dobré plošinové váhy.

Využitie plošinových váh

Plošinové stacionárne váhy sú určené predovšetkým na váženie balených nákladov, najmä objemných, dlhých alebo prepravovaných na paletách pomocou nakladačov a vozíkov. Tieto váhy sú inštalované v uzavretých skladoch, pod prístreškami alebo na železničných nástupištiach, tak aby bola manipulácia a váženie pri príprave tovaru na prevoz, pohodlná.

Hranice váženia stacionárnych plošinových váh sú zvyčajne v rozsahu od 200 do 5000 kg a výška plošiny je od 150 … 200 mm. Sú namontované na rovnakej úrovni ako podlaha skladu, ktorá musí byť vybavená odtokom vody. Spolu s vlastnosťami tovaru a jeho množstva sa potom vyberá konkrétne zariadenie.

Mobilné a vybavené množstvom funkcii

V súčasnosti sa na statické váženie najčastejšie používajú elektronické váhy. Inštalované v mnohých domácich podnikov. Môže za to ich kompaktný systém, mobilita a špeciálna konštrukcia, ktorá sa dá využiť na akékoľvek podmienky.

Pre presné stanovenie počtu kusov

Ak by nešlo pri vážení iba priamo o určenie hmotnosti tovaru, ale potrebovali by ste určiť počet kusov v danom sortimente, poslúžia vám kvalitné počítacie váhy. Na základe zváženia referenčnej vzorky stanoví váha hmotnosť jedného výrobku, a potom je možné jednoduchým spôsobom napočítať zvyšné množstvo kusov.

Takéto váhy sa uplatnia vo veľkých skladoch, ale aj menších prevádzkach, kde na hmotnosť tovarov klasická obchodná váha jednoducho nemá kapacity. Ako dobrý gauč do obývacej izby, sa vám pre váš sklad zíde takáto špeciálna váha potom ako soľ.

Text:PR