V prípade, že ešte nemáte schránku aktivovanú na doručovanie a chcete si ju aktivovať, prejdite vpravo hore na tlačidlo „Aktivovať schránku“. Tu treba začať na stránkach portálu slovensko.sk, aby ste si vedeli následne nastaviť preposielanie správ z portálu slovensko.sk na email.

Ako si nastaviť preposielanie správ z portálu slovensko.sk na email
Ako si nastaviť preposielanie správ z portálu slovensko.sk na email (Foto: ilustračné – unsplash.com)

Budete presmerovaní na formulár „Žiadosť o aktiváciu elektronickej schránky“, kde zaškrtnite políčko „Žiadam o aktiváciu elektronickej schránky na doručovanie“. Následne zvoľte dátum požadovanej aktivácie. Spätný dátum nie je možný. Elektronická schránka vám bude aktivovaná na doručovanie v deň, ktorý uvediete v žiadosti, najskôr však na tretí pracovný deň po doručení vašej žiadosti.

Vybranú správu je možné z elektronickej schránky stiahnuť. Funkcia je dostupná v detaile správy cez „Stiahnuť celý obsah správy (.zip) alebo hore v menu s dostupnými operáciami nad správou cez „Viac“ a následne „Stiahnuť správu“.

Stiahnutá správa je zabalená v .zip súbore, ktorý obsahuje súbor .xml vo formáte SkTalk. Sk-Talk je špecifický, verejne zdokumentovaný formát elektronickej správy vytvorený pre elektronické schránky na portáli www.slovensko.sk.