Doba si od nás stále vyžaduje viac – ponáhľame sa viac, snažíme sa stihnúť viac. Multitasking je preto vnímaný ako pozitívna schopnosť zvládať viac vecí naraz. Neurológovia si to však nemyslia.

Ako zvládnuť v biznise multitasking? Možno vôbec nemusíte!
(zdroj: unsplash.com)

Je to iba falošný pocit

To, že multitasking vplýva na zdravie, je známe už dlhšie. Žiadny pozitívny vplyv však zistený nebol – náš mozog totiž nedokáže robiť viac vecí naraz. Je to len náš falošný pocit, pretože v skutočnosti len veľmi rýchlo prepíname medzi jednotlivými úlohami. Počas multitaskingu navyše náš mozog produkuje hormón stresu cortisol, ktorý zapríčiňuje mentálne vyčerpanie a pokles imunity. Zároveň mozgu sťažujete jeho schopnosť filtrovať medzi dôležitými a menej dôležitými informáciami. Takže sa môže stať, že namiesto dôležitého termínu schôdzky si budete pamätať skôr to, o čom ste si písali s kamarátom na Facebooku.

Vyhraďte si na správy presný čas

Pre mužský mozog je dokonca multitasking ešte škodlivejší, než pre ten ženský. Výskumy dokázali, že mužom počas krátkeho času zvládania viacerých úloh, kleslo IQ viac, než ženám. Ako sa teda týmto negatívnym vplyvom vyhnúť, keď ste väčšiu časť pracovného dňa v neustálom pracovnom nasadení a potrebujete vyriešiť kvantum pracovných úloh? V prvom rade si vyhraďte presný čas, kedy si budete kontrolovať maily. Predstava, že nám niekto poslal e-mail alebo správu, ktorú sme si ešte neprečítali, nás totiž neustále drží v napätí a znižuje našu pozornosť. Keď si váš mozog zvykne, že maily kontrolujete len dvakrát denne alebo v čase medzi 10:00 a 14:00, zvýši sa aj vaša produktivita a efektivita práce.

Meditujte, cvičte a oddychujte

Druhým krokom k lepšej produktivite v práci je dopriať si kvalitný spánok. Redukujte stres z práce športom alebo meditáciou, to tiež následne zvyšuje efektivitu. Stavte na opak multitaskingu – s ďalšou úlohou začínajte až po skončení tej prvej. Pre správnu funkciu mozgu je určite dôležitá aj strava. Mala by byť vyvážená a bohatá na zdroje energie, ako sú napríklad banány, rybacie mäso, hnedá ryža alebo zemiaky. A na záver ešte nezabudnite dať si po každej odpracovanej hodine krátku pauzu na zregenerovanie a odreagovanie zároveň, aby ste sa následne vedeli lepšie sústrediť.